Tiltakozás a Demokratikus Koalíció férfiellenes politizálásával szemben


A Férfihang Civil Társaság sajnálattal tapasztalta, hogy a Demokratikus Koalíció a közelmúltban férfiellenes akciót indított, aminek keretei között Magyarország húsz legnagyobb munkaadójának küldtek olyan levelet, amelyben azt állítják, hogy olyan nőellenes társadalomban élünk, ahol a nőknek csupán női mivoltuk miatt szándékosan alacsonyabb bért fizetnek és ezért a nők férfiakkal egyenlő bérezésére szólítanak fel, ezen felül azt ígérik, hogy hatalomra kerülve törvényben fogják garantálni az egyenlő béreket. (A DK sajtótájékoztatója ide kattintva tekinthető meg.) A DK bérkülönbségekkel és jogbiztonsággal kapcsolatos állításai nem felelnek meg a valóságnak. Különösen aggályosak ezek az állítások azért, mert alkalmasak arra, hogy a férfiakkal szemben ellenérzéseket és társadalmi elégedetlenséget váltsanak ki, mivel igazságtalan anyagi és jogi előnyök haszonélvezőikét láttatják őket.

A DK tudatlanságtól vagy manipulációs szándéktól vezérelve úgy tesz, mintha hazánkban nem létezne béregyenlőséget garantáló törvény, holott a Munka Törvénykönyvének 12. paragrafusa egyértelműen kötelezővé teszi az azonos munkakörökben az egyenlő bérezést. A Demokratikus Koalíció azt állítja, hogy a nők “pontosan ugyanazért a munkáért, kevesebbet kapnak, mint a férfiak, csak azért mert nők”. Állításuk nem felel meg a valóságnak. A Magyar Állam már közel egy évtizede elvégzett egy hitelt érdemlő kutatást a nemek munkaerő-piaci helyzetét és bérezését illetően, ami azt mutatta, hogy a nők és a férfiak bérkülönbsége csak kivételesen előforduló jelenség. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság által 2009 és 2013 között az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával megvalósított kutatás eredményeit összegezve Sík Endre kutatásvezető a következőképpen fogalmazott: “A nők férfiakkal szembeni hátránya az egész világon ismert jelenség, belénk van nevelve. Ezt az illúziót a bérekkel kapcsolatban is elfogadjuk, ezért engem is meglepett, hogy a nők bérhátránya inkább kivétel, mint szabály.” – A szakszerű kutatás, elemzés feltárta, hogy az elvétve előforduló nemek közötti jövedelemkülönbség leginkább csak a legmagasabb jövedelmek kategóriáiban jelenik meg. A rendkívül magas, és nyilván számos teljesítmény alapú elemet is tartalmazó jövedelmek kategóriájában előforduló különbségek a teljes összesítésben is tíz százalék körüli eltérés látszatát képesek kelteni a nők és a férfiak között. Azonban ezek az adatok csak azt jelzik, hogy az összesített, átlag bértömegből a férfiak pár százalékkal több jövedelemhez jutnak – vélhetően pont azért, mert többet és eredményesebben dolgoznak a gazdasági szférában – és nem pedig azt, hogy általánosságban ugyanazért a munkáért több alapbért, órabért kapnak a férfiak, mint a nők.

Mint sok más esetben, most sem képes a férfiellenes propaganda különbséget tenni a munkabér, alapbér és a teljes jövedelem fogalma között. A DK politikusai a felső tízezer társadalmi osztályának mindössze tizenegynéhány százalékos női-férfi jövedelemkülönbségének okán hergelik férfihibáztatásra a nők azon 80-90 százalékát is, akik jövedelemhátrányt valójában soha semmilyen formában nem szenvednek el életük során. Álláspontunk szerint egyébként is káros a társadalomra nézve az a fellépés, amely totális egyenlősítést követelve beavatkozik a versenyszféra döntéseibe és ezáltal kiiktatni törekszik azt – a fejlődés motorjául is szolgáló – motivációs lehetőséget, hogy a kiemelkedő teljesítményt kiemelkedő jövedelemmel díjazhassák a magánmunkaadók saját döntésük szerint.

Ha a nők és a férfiak munkaerő-piaci helyzetét objektíven szemléljük, akkor nem lehet elsiklani olyan tények felett sem, hogy a nők birtokolják a nagyobb biztonságot jelentő költségvetési szféra munkahelyeinek jelentősebb részét és ott annak ellenére is jövedelemhátrányban vannak több jövedelem kategóriában is a férfiak(!), hogy bértáblák garantálják országos szinten az egyenlő alapbéreket. Ugyanígy nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a veszélyes, jelentős fizikai megterheléssel és egészségkárosodással járó munkákat szinte kizárólag férfiak végzik. Ebből kifolyólag a munkahelyi balesetek jelentős részét is férfiak szenvedik el; például a halálos kimenetelű munkahelyi balesetek áldozatai több nemzetközi kutatás szerint is 92-97 százalékban férfiak. Álláspontunk szerint ilyen viszonyok között etikátlan politikai program az, amely mit sem törődik a férfiak súlyos hátrányaival, de elégedetlenséget, haragot szít velük szemben olyan összjövedelem különbségek okán, amelyeket objektív tények magyaráznak.

Mindezek miatt a Férfihang Civil Társaság kéri a munkáltatókat, köztük a Demokratikus Koalíció által is megkeresett húsz legnagyobb foglalkoztatót, hogy ne engedjenek a béreket az ésszerűség és az igazságosság határain túl egyenlősíteni törekvő politikai nyomásnak, ugyanakkor tartsák be a Magyarországon érvényben lévő jogszabályokat. Általában kérjük a munkaadókat, hogy minden érdekérvényesítő képességüket latba vetve tiltakozzanak az olyan férfiellenes követelésekkel szemben, amelyek az igazságosságot nélkülözve akarják egyenlősíteni a béreket és amelyek a személyes képességekkel és érdemekkel mit sem törődve női kvóták segítségével akarják a nőket erőszakosan vezetői állásokba helyezni!

Okkal mondhatjuk, hogy a Demokratikus Koalíció egy igaztalanul férfiellenes, felelőtlenül populista kampányt folytat, amelynek célja, hogy minél több nőt vonzanak a párt támogatói közé, miközben önmagukat a társadalmi igazságosság szószólójaként igyekeznek feltüntetni. Sajnálatos és szégyenteljes, hogy eközben olyan tájékozatlan állításokkal élnek, amelyek arról tanúskodnak, hogy még a hatályos törvényekkel és a nők helyzetét vizsgáló állami kutatásokkal sincsenek tisztában. A Férfihang Civil Társaság ezúton is kéri a Demokratikus Koalíciót és mindenki mást, akik az “egyenlő munkáért egyenlő bért” eszméért kívánnak síkra szállni, hogy a valóságnak megfelelően tájékoztassák az embereket! Az egyenlő bérezés eszméje már régen megvalósult, törvény írja elő, és ezen jogának esetleges megsértése esetén bárki az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz és a Bírósághoz fordulhat.

A munka törvénykönyve az alábbi webhelyen is megtekinthető:
https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1200001.TV

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság TÁMOP-5.5.5/08/1 szám alatt, “Esélyegyenlőség a munka világában” munkacímmel lebonyolított társadalomkutatásának elemzései, jelentései az EBH weboldalán az alábbi címeken elérhetőek:
http://www.egyenlobanasmod.hu/tamop/data/TAMOP_EBH_rovid.pdf
http://www.egyenlobanasmod.hu/tamop/data/TAMOP_EBH_1_szakertoi.pdf

Férfihang Civil Társaság